پروتز S Farjam5

پروتز به هر جسمی که به طور مصنوعی ساخته شده و جایگزین یک عضو از دست رفته بدن انسانی میشود اطلاق میگردد…. در زمینه دندانپزشکی پروتزها معمولا جایگزین دندانهای از دست رفته میشود ولی تنها شامل این مورد نیست و در مواردی که قسمتی از فک به دلایلی مثل سرطان و تصادفات و غیره از بین میرود توسط پروتز های مصنوعی که ساخته میشود جایگزین میگردد.در زمینه جایگزینی دندانهای از دست رفته ما از سه نوع پروتز استفاده میکنیم که شامل پروتز های متحرک …. ثابت و ایمپلنتها میشود که خود نوعی از پروتز ثابت میباشد …. مورد بحث امروز پروتز ثابت میباشد .

به نظر شما جایگزینی دندان از دست رفته چقدر اهمیت دارد؟ …..خوب خیلی …. چندین راه برای جایگزینی وجود دارد.یک راه ساده و ارزان پروتز متحرک میباشد از این دندونهایی که به راحتی میتونیم در بیاریم و معمولا یک چیز یوغوری است و هر بار که غذا میخوریم باید در بیاریم و بشوئیم ….و مواظب باشیم که قورتش ندیم ؟!خوب خیلی ها که امکانات مالی خوبی ندارند این گزینه را مجبور هستند که انتخاب کنند. معمولا به اینها فیلیپر میگویند و از این نوع پروتز ها هم تصویر تهیه کرده ام که در جایش بحث خواهیم کرد …. معمولا به صورت موقت بعد از کشیدن دندان از این پروتز هم استفاده میشود تا جای زخم دندان کشیده شده خوب شود بعد نسبت به پروتز ثابت اقدام گردد….. تا بدینوسیله زیبائی بیمار در مدت ترمیم زخم هم تامین گردد…..

راه دوم جایگزینی پروتز ثابت میباشد که با استفاده از دندانهای کنار دندان از دست رفته یک پروتزی ساخته میشود که به صورت ثابت میچسبد و در نمیاد و زیبائی و عملکرد قابل قبولی دارد که الان شرح خواهم داد….. البته راه دیگر جایگزینی ایمپلنت میباشد که بدون تراش دندانهای کناری دندان از دست رفته از خود بافت استخوانی دندان کشیده شده به عنوان بستر پروتز استفاده میشود که در مبحث ایمپلنتها شرح خواهم داد…..حال به توضیح پروتز ثابت میپردازیم …..

         این همان دندان کشیده شده است که قصد جایگزینی دندان کشیده شده را داریم ….. در این حالت باید دندانهای کناری را در حدی که بشود به عنوان پایه استفاده کرد تراش میدهیم ….. بزرگترین مسئله ای که بیماران دارند این است که حیفشان میاد که دندان سالمشان تراش بخورد و تا حدودی هم حق دارن و برای همین هم هست که بیشتر به ایمپلنت رو میاورند ولی خوب ایمپلنت به دلیل هزینه بالا و در ضمن مراحل زیاد جراحی و مشگلات دیگری که ممکن است پیش بیاید همیشه نمیتوتند جایگزین مناسبی باشد…. پروتز ساخته شده بر روی این دندانهای تراش خورده اگر بدقت  جایگزین گردد نه تنها آسیب به دندان نمیرسد بلکه در حفاظت از دندان هم موثر خواهد بود …. ولی هر نوع بی دقتی در ساخت پروتز واقعا این دندانهای سالم تراش خورده را در معرض آسیب جدی قرار خواهد داد.

این پروتز ها را معمولا چند روزی با چسب موقت میچسبانیم و بعد از اطمینان از نداشتن مشکلی از لحاظ درد و جویدن و…. با چسب دائم میچسبانیم …….. مراقبت های بعد از ساخت توسط بیمار و چک کردن سالانه پروتز توسط دندانپزشک از اهمیت بسزائی برخودار است و باعث افزایش طول عمر پروتز میشود

پروتز متحرک چیست ؟

آنها نوعی دندان جایگزین    برای دندانهایی که از بین رفته اند محسوب می شوند . پروتز های جزئی برای مواردی استفاده می شوند که تعداد دندانهای از دست رفته کم باشد و پروتز های کامل در مواردی که کل دندانها از بین رفته باشد مورد استفاده قرار می گیرند . پروتز های کامل از بهترین مواد اکریلیک (پلاستیک) ساخته می شوند و همچنین پروتزهای جزئی نیز می توانند از این نوع مواد ساخته شوند . متناوباً باآنها می توانند شامل نوعی دندانهای اکریلیکی و بر پایه فلزی روشن باشند. این نوع دندانهای مصنوعی از امنیت بیشتری برخوردارند و زیاد بزرگ نیستند اما بسیارگران قیمت هستند.

دندانپزشک چه مراحلی را انجام میدهد ؟

در ابتدا دندانپزشک از یک سری مواد قالبگیری مخصوص جهت بدست آوردن قالب دهان بیمار استفاده می کند و  تکنسین دندانساز این قالبها را برای ساختن دندانهای مصنوعی (پروتز ) بکار می گیرد. در بعضی مواقع ممکن است طی ۲ مرحله قالبگیری صورت بگیرد . تکنسین از تکه هایی موم برای تثبیت کردن مدل دندان (پروتز ) استفاده می کند . دندانپزشک آنها را در دهان بیمار می گذارد تا موقعیت آنها در ارتباط با فک ها و نحوه جایگیری آنها در دهان امتحان کند. سپس دندانپزشک موم ها را کمی انعطاف داده و آنها را محکم بر روی دندانها قرار میدهد تا بدین وسیله فرم شکل گیری دندانها را بر روی یکدیگر به دندانساز نشان دهد. و به این ترتیب شکل و فرم اصلی دندان ( پروتز ) ساخته شده در دهان بیمار گذاشته شده و مورد آزمایش و امتحان قرار می گیرد. دندانپزشک در مورد چگونگی تثبیت آنها در دهان بیمار پرسش خواهد نمود و همچنین در مورد چگونگی احساس شما ، احساس راحتی یا عدم آن و نظر و عقیده تان بر اساس آخرین تغییرات آنها (پروتز ) نظر خواهی می کند. سپس پروتز های آزمایشی ( آزمایش شده ) مجدداً به لابراتوار بازگردانده می شوند که  بصورت پروتز دائمی و ثابت ساخته شوند. و پس از این مراحل پروتز ها آماده استفاده قرار می گیرند. سپس دندانپزشک از شما میخواهد  چند روز یکبار به ملاقات او بروید تا از چگونگی کارکرد پروتزهای شما آگاهی پیدا کند.  اگر آنها (پروتزها )  مشکلی داشته باشند می توانند مجدداً در سایز کوچکتری ساخته شوند.

مزایای استفاده از پروتز چیست؟

در صورتیکه شما تعدادی از دندانهای خود را از دست داده باشید ، پروتز ها می توانند وضعیت ظاهری شما و همچنین جویدن ، گاز گرفتن و نحوه صحبت کردن شما را بهبود ببخشند. آنها سفارشی و بر طبق شکل و اندازه دهان شما ساخته شده و تا حد ممکن طبیعی ساخته می شوند. پروتز ها باعث می شوند که از فرسایش و سائیدگی و یا شکستگی و آسیب دندانهای باقی مانده جلوگیری شود  بدون پروتزها ممکن است که دندانهای طبیعی جابجا شده و یا کج شوند. دندانهای مصنوعی (پروتز ها ) می توانند پس از اینکه در آورده شوند سریعاً در جای خود قرارگیرند و هیچ کس از وجود آنها در دهان شما مطلع نمی شود اینها پروتزهای فوری نامیده می شوند. پروتزها هرگز نمی توانند جای خود دندانهای طبیعی را بگیرند پس بنابراین مدت زیادی طول می کشد تا به آنها عادت کنید در صورتیکه قبلاً از دندان مصنوعی استفاده نکرده اید از دندانپزشک بخواهید در مورد مشکلات آن هنگام گذاشتن و بو داشتن برای شما توضیح دهد. و همچنین در مورد چگونگی مراقبت کردن از آنها و نگهداری صحیح آنها شما را آگاه کند.