ارتودنسی S Farjam4

ارتودنسی درمانی مختص دوران نوجوانی نیست و بسیاری از بزرگسالان نیز حتی در سنین بالا از این درمان بهره مند می شوند.پس بهتر است ابتدا کمی در مورد دندان ها توضیح دهیم. دندان ها در بسیاری از افراد در زاویه درست و فاصله مناسب از هم رویش نمی کنند. در بعضی افراد دندان ها ممکن است خیلی نزدیک به هم یا روی هم رویش پیدا کنند و بدین ترتیب نامرتب و شلوغ خواهند بود.
نکته بعدی به تفاوت سایز فک و دندان ها برمی گردد، یعنی امکان دارد فک کوچک بوده ولی دندان ها بزرگ باشند که دراین صورت دندان ها شلوغ به نظر می رسند. برعکس این حالت هم باعث می شود، بین دندان ها فاصله ایجاد شود.

درمواردی مانند، افتادن و از دست دادن زود هنگام دندان های شیری یا دائمی، برخی از انواع مشکلات پزشکی، تصادف و عاداتی مثل مکیدن شصت دست و… هم می تواند منجر به بروز این اختلالات شود. در آخر اینکه افراد زیادی که دچار نامرتبی دندان هستند گاهی با ظاهر خود مشکل دارند. ارتودنسی به آنها کمک می کند لبخند زیباتری داشته باشند.
ارتودنسی چیست؟
ارتودنسی علم تصحیح روابط نامناسب فک و دندان و جفت و ردیف کردن دندان های نامنظم است. درنهایت، با انجام ارتودنسی مشکلات مربوط به نظم، ترتیب و قرارگیری دندان ها در فک برطرف شده و فرد می تواند با کیفیت بهتری غذا بخورد و از زیبایی بیشتری هنگام صحبت کردن و لبخند زدن برخوردار باشد.

خدمات این بخش توسط دکتر بنی مصطفی انجام می گیرد

معرفی براکت های سرامیکی

براکت های سرامیکی که در اصطلاح براکت های بی رنگ، شفاف یا شیشه ای هم نامیده می شوند از تهیه می شوند. بیماران بزرگسال تمایل بیشتر به انتخاب این براکت ها دارند زیرا بسیار شبیه دندان بوده و حتی از فاصله یک متری هم قابل تشخیص روی دندانها نیستند. هنرپیشه هایی نظیر تام کروز نیز از همین براکت ها جهت درمان ارتودنسی خود استفاده کرده اند.

قیاس براکت های سرامیکی با براکت های فلزی

شکننده بودن

همه می دانند که سرامیک درتهیه ظروف آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد و در سختی و شکنندگی شبیه شیشه است. از اینرو براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی در برابر شوک و نیروها کمتر تحمل دارند و به راحتی می توانند تحت ضربه بشکنند یا لب پر شوند. هنگامی که می شکنند لبه های تیز ممکن است لب شما را آزرده کند.

بزرگتر بودن

از آنجا که براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی ضعیف تر و شکننده تر هستند، طراحی اندکی بزرگتر و حجیم تر دارند تا بهتر نیروها را تحمل کنند. به علاوه، براکت های سرامیکی قدری زبرتر و تیزتر نیز هستند، البته به تدریج شما پس از چند روز به آن عادت می کنید.

درمان مختصری طولانی تر

براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی اصطکاک بیشتری برای حرکت وایر ارتودنسی نشان می دهند از اینرو مدت زمان و زحمت نسبتا” بیشتری برای درمان با آنها لازم است. هرچند برخی از براکت های سرامیکی به منظور رفع این معضل از اسلات فلزی بهره می گیرند.

به علاوه، به منظور کاهش ریسک شکستن براکت های سرامیکی ممکن است ارتودنتیست تصمیم بگیرد در مراحلی از درمان نیروی کمتری اعمال کند. از اینرو دندانها کندتر حرکت نموده و طول درمان ممکن است از این حیث نیز اندکی افزایش یابد.

سایش دندان مقابل

از آنجا که سرامیک از مینای دندان محکمتر است، دندانهایی که روی براکتها بسته می شوند یا تماس دارند، می توانند به آسانی ساییده شوند. از اینرو، بعد از بررسی نحوه بسته شدن دندانهای بیمار روی یکدیگر، ارتودنتیست ممکن است تصمیم بگیرد بالاخص روی دندانهای جلویی پایین از ترس سایش دندانهای بالا، براکت سرامیکی استفاده نکند.

تغییر رنگ کش ها

کش هایی که سیم ارتودنسی (آرچ وایر) را روی براکت های سرامیکی نگه می دارند معمولا” جهت زیبایی به رنگ سفید یا شفاف انتخاب می شوند. از قضا این رنگها اگرچه در ابتدا نامعلوم هستند ولی در گذر زمان تمایل به تغییر رنگ دارند. البته اگر شما زیاد اهل خودن چای یا قهوه نباشید این اتفاق خیلی محسوس نیست. به علاوه در هر جلسه ملاقات نزد ارتودنتیست (تقریبا ماهیانه) کش های شما عوض می شوند. توجه به این نکته ضروری است که در واقع این کش ها هستند که تغییر رنگ می دهند و نه خود براکت های سرامیکی.

فلزی بودن آرچ وایر

براکت های سرامیکی همچنان نیاز به استفاده از آرچ وایر فلزی دارند و این وایر برای دیگران آشکار خواهد بود. به منظور کاهش نمای فلزی سیم ارتودنسی ممکن است متخصص ارتودنسی شما بخصوص در مراحل اولیه درمان از وایرهای با پوشش کامپوزیتی استفاده کند. هرچند محدودیت ها و مشکلاتی (بالاخص اصطکاک بیشتر) در ارتباط با این قبیل وایرها وجود دارد و معمولا” ارتودنتیست ها راغب به کار با آنها نیستند.

دباند مشکلتر

به دلیل نزدیک بودن جنس براکت های سرامیکی به بافت مینای دندان، قدرت اتصال محکمتری نسبت به براکت های فلزی دارند، از اینرو دباند (برداشتن) براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی مشکلتر است. در برخی کیس ها این امر می تواند برای بیمارنسبتا” دردناک باشد و در مواردی ممکن است در جریان کندن براکت، بخشی از سرامیک روی دندان باقی بماند و متخصص ارتدونسی مجبور به تراشیدن آن از روی مینای دندان گردد.

گرانتر بودن

ارتودنتیست ها برای بکارگیری براکت های سرامیکی نسبت به براکت های فلزی دو فک بیشتر هزینه دریافت می کنند. براکت های سرامیکی برای متخصص ارتودنسی گرانتر تمام می شوند هم از حیث مبلغ براکت ها و هم وقت و جلسات بیشتری که نسبت به براکت های فلزی صرف گذاشتن آنها روی دندانهای بیمار می گردد. به دلیل هزینه بیشتر براکت های سرامیکی، همیشه روی تمامی دندانهای بیمار نصب نمی شوند و ممکن است تنها به دندانی نیش تا نیش فک بالا که بیشتر در معرض دید هستند محدود گردد.

ارتودنسي شفاف، ظاهر نازيباي ارتودنسي را پوشانده و با عبور از دندان ها، آنها را به نوعي جلد مي كند.
وي توضيح داد: عمده وسايل ارتودنسي، فلزي بوده و از فاصله دور ديده مي شود اما مي توان از وسايل سراميكي و همرنگ دندان نيز براي ارتودنسي استفاده كرد.
مي توان به جاي دستگاه هاي ثابت كه روي تك تك دندان ها مي نشيند از دستگاه هاي متحرك استفاده كرد.
براي پوشاندن ظاهر نازيباي ارتودنسي مي توان وسايل ارتودنسي را از سمت زباني دندان ها استفاده كرد به اين معني كه از سطحي كه دندان با زبان در تماس است، وسايل را بكار برد تا ديده نشود.
هرچند مهمترين مزيت استفاده از روش يادشده، ديده نشدن وسايل ارتودنسي است اما فرد در تكلم و جويدن، دچار مشكل مي شود و چون استفاده از اين روش در محيط كوچكتري انجام مي شود داراي قابليت هاي مكانيكي كمتري بوده و همچنين هزينه بيشتري نسبت به ارتودنسي معمولي دارد.
ارتودنسي معمولي نسبت به ساير روش هاي ارتودنسي از توانايي بالاتر، زمان كوتاه تر و هزينه كمتر براي درمان نامرتبي دندان ها، برخوردار است.
زمان درمان نامرتبي دندان ها بسته به نوع مشكل آن متفاوت است؛ اگر فرد فقط داراي مشكل نامرتبي دندان ها باشد حركت دندان ها در ماه، يك ميلي متر خواهد بود اما اگر مشكل رشد صورت يا نهفتگي دندان ها را داشته باشد آنها هم بايد اصلاح شود.