چه کسانی باید ایمپلنت کنند؟ dental3

چه کسانی باید ایمپلنت کنند؟

چه کسانی مجاز به استفاده از ایمپلنت هستند؟

بیماران مبتلا به اختلالات روانی، لوسمی (سرطان خون)،هموفیلی ،بیمارانی که تحت رادیوتراپی قرار گرفته اند، مبتلایان به بیماریهای مزمن ضعیف کننده سیستم ایمنی بدن،انفارکتوس تازه رخ داده شده.

عواملی که درمان ایمپلنت را محدود می کنند؟

۱-  دخانیات

۲-  مشروبات الکلی

سینوس لیفت چیست ؟

وقتی دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا کشیده می شود ومدت زیادی از آن می گذرد از طرفی استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می یابد واز طرفی سینوس بزرگ می شود(سینوس فک بالا در بالای دندان های آسیای کوچک وبزرگ فک بالا قرار دارد).همین مسئله باعث می شود موقعی که بخواهیم جای این دندان ها ایمپلنت بگذاریم استخوان کافی موجود نباشد .برای حل این مسئله روشی به نام سینوس لیفت یا بالابردن سینوس به کار گرفته می شود.در این روش با بازکردن حفره سینوس وکنار زدن غشاء پوشاننده آن مواد جایگزین استخوان قرار داده شده و روی آن با لایه مخصوصی به نام ممبرین بسته می شود وبخیه زده می شود.بدن پس از چند ماه اطراف و دربین مواد جایگزین استخوان ، استخوان سازی می کند و استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت فراهم می شود.

آیا ایمپلنت هم عوارضی دارد؟

شکست  ایمپلنت در حد ۲ تا ۸ درصد گزارش شده است که ایجاد واکنش های حساسیتی در ابتدای درمان،جراحی نامناسب و طرح ریزی غلط درمان از عمده ترین دلایل آن است. عوارض قرار دادن ایمپلنت  شامل عوارض ناشی از تزریق های دندانپزشکی،درد،صدمه رسیدن به اعصاب دندانی ،شکستگی و کوفتگی استخوان و بلعیدن اجزاء است که درصد شیوع آن بسیار کم است.

بهترین مارک ایمپلنت دندانی کدام است؟

درمورد ایمپلنت یک دکتر مورد اعتماد درمورد ایمپلنت در الویت است که بتواند تمام مراحل جراحی و پروتز ایمپلنت را انجام دهد. تجربه کافی و رزومه موفقیتهای ایمپلنتولوژیست در این زمینه را بررسی کنید در این صورت کار را به پزشک بسپارید قطعا  با اطمینان میداند کدام یک از سیستم‌هائی از ایمپلنت بهتر است و مورد مناسب را به شما معرفی می‌کند.

هم اکنون تمام سیستم‌های ایمپلنت موجود از استاندارد کافی برای ورود به کشور برخوردارند و این تجربه و دانش دکتر است که در تعیین نوع آن بیشترین تاثیر را دارد.

محدودیت سنی برای ایمپلنت وجود دارد؟

در خانمها از ۱۶ سالگی و در آقایان از ۱۸ سالگی مانعی ندارد در واقع باید رشد فکی کامل شده باشد.

چند تا ایمپلنت برای بی دندانی ها لازم است؟

انواع پروتز برای فک بیدندان کامل :

۱- کاشت ۱۲واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۲ تا ۱۴روکش مجزا

۲- کاشت ۱۰واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۲ تا ۱۴روکش متصل

۳- کاشت ۸ واحد ایمپلنت در هر فک برای  ۱۰ تا ۱۴ روکش متصل

۴- کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ۱۰ تا ۱۲ روکش متصل

۵-کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ساخت دست دندان پیچ شونده هیبرید

۶- کاشت ۶ واحد ایمپلنت در هر فک برای ساخت دست دندان پیچ شونده

۷- کاشت ۴ واحد ایمپلنت در هر فک برای اتصال به دست دندان

۸- کاشت ۲ واحد ایمپلنت برای بر طرف کردن لقی دست دندان

 

جراحی ايمپلنت هاي دنداني به سه روش انجام مي شوند: 

الف : ايمپلنت هاي دو مرحله اي(Submerged)

از مزایای این درمان غیر قابل دسترس بودن ایمپلنت  در فضای داخل دهانی که ممکن است در مبادرت با آلودگیهای محیطی قرار بگیرند است بدین گونه که ايمپلنت در استخوان فك قرار ميگيرد و لثه روي آن بخيه زده مي شود. لذا بعد از جراحي،ايمپلنت داخل دهان مشاهده نمي گردد.در اين حالت ايمپلنت ها زير لثه قرار دارند تا تحت هيچ نوع فشاري قرار نگيرند. پس از حدود ۲ ماه جهت ايمپلنت هاي فك پايين و ۳ ماه جهت ايمپلنت هاي كاشته شده در فك بالا، لثه بطور محدود دوباره از محل ایمپلنت کنار زده مي شود.  با قرار دادن قطعه موقتی ايمپلنت که شبیه یک پیچ می باشد سر ايمپلنت از لثه خارج مي شود و قابل رويت است. يك الي دو هفته جهت ترميم دوباره لثه بدور قطعه ايمپلنتي كه از لثه خارج شده است نياز است.درمرحله بعدي قالبگيري جهت ساخت روكش متصل به ايمپلنت انجام مي پذيرد.براي حفظ ظاهر بيمار معمولا در صورت نياز يك پروتز موقت متحرك كه شبها بايد از دهان خارج شود به بيمار تحويل داده مي شود. در این روش زیبایی بیشتر تامین شده و پروتز ساخته شده نهایی در زیر لثه قرار می گیرد.

ب : ايمپلنت هاي يك مرحله اي:(Non submerged)

در برخی مواردبعدازکشیدن دندان ممکن است لثه همپوشانی کافی نداشته باشد و درمانگر مجبور شود از روش حد لثه (nonsubmerged ) استفاده کند به گونه ای که ايمپلنت در استخوان فك قرار مي گيرد و قطعه موقتی برون فکی ايمپلنت از لثه خارج است و لثه بدور ايمپلنت درهمان مرحله اول جراحي بخيه زده مي شود و نیاز به جراحی مرحله دوم و کنار زدن بافت نرم لثه نمی باشد. این روش باعث می شود ایمپلنت سیل مکانیکی خوبی داشته باشد.پس از ۲ ماه جهت ايمپلنت هاي فك پايينو ۳ ماه جهت ايمپلنت هاي كاشته شده در فك بالا،‌  قالبگيري جهت ساخت روكش اصلي شروع مي گردد. معمولا در اغلب بیماران این روش قابل اجرا می باشد.

ج : ايمپلنت های Immediate Loading

در این روش همزمان با جراحی قراردادن ایمپلنت،تاج آن نیز ساخته و روی ایمپلنت قرار میگیرد .این روش بیشتر برای دندان های جلو کاربرد دارد تا بیمار در فاصله ی۲ – ۳ ماه دوره ی ترمیم،بدون دندان نباشد البته شایان ذکر است که این تاج به صورت موقت می باشد ودندان اصلی در مراحل بعد تحویل بیمار می گردد.حسن این روش این است که در یک جلسه هم جراحی خارج کردن دندان و یا ریشه انجام میگیرد و هم در صورت لزوم استخوان ناحیه ترمیم می شود که انجام این روش نیاز به تجربه و تخصص دارد که در این کلینیک انجام می شود.