درمان ایمپلنت برای چه کسانی محدودیت دارد؟  درمان ایمپلنت برای چه کسانی محدودیت دارد؟ implant

درمان ایمپلنت برای چه کسانی محدودیت دارد؟

درمان ایمپلنت نسبت به دهه گذشته آسان تر شده و معمولا شامل دو مرحله کاری است که در مرحله اول جراح فک یا جراح لثه پایه ایمپلنت را در استخوان فک قرار می‌دهند و در مرحله بعد دندان‌پزشک ترمیمی روکش ایمپلنت را قرار می‌دهد.ترس بیماران از این درمان مربوط به ترس از قسمت جراحی آن بوده و بهتر است مراجعین بدانند که سختی جراحی در اغلب موارد نسبت به جراحی و کشیدن دندان عقل آسان تر است.

امروزه تمام شرکت ها به سمت آسان شدن درمان ایمپلنت و سریع تر انجام شدن آن رفته اند و درمان ایمپلنت از سن ۱۸ سال به بعد امکان پذیر است.

تنها مواردی که ما اجازه درمان ایمپلنت نداریم مربوط به افرادی است که بیماری های خاص دارند مثل بیماری هایی که با نقص سیستم ایمنی و یا مشکلات استخوان در ارتباط هستند و همینطور افرادی که بیماری‌های متابولیک داشته باشند و بخواهند ایمپلنت کنند، ریسک درمان بالا بوده و احتمال شکست درمان با وجود بعضی بیماری‌های زمینه ای افزایش پیدا می‌کند.

درمان ایمپلنت برای افرادی که مبتلا به بیماری های قلبی و فشارخون هستند با مشورت پزشک قلب هیچ ایرادی ندارد و تا کنون ایمپلنت برای این دسته از افراد انجام شده و موفق هم بوده و به طور کلی برای درمان ایمپلنت افرادی که دارای بیماری های خاص هستند حتما باید ابتدا با پزشکشان مشاوره قبل از درمان را انجام دهند.

سن و سال در ایمپلنت عامل رد کننده درمان نیست و باید توجه داشت که روش ایمپلنت درمانی بوده که بعد از طی مراحل کامل شدن لازم است بیمار سالی یک تا دو بار نزد دندان‌پزشک مراجعه کند و تحت کنترل باشند. همچنین فرد باید توانایی انجام امور بهداشتی دهان و دندان خود را داشته باشد تا مثل هر درمان دیگری ،درمان موفق باشد.

متأسفانه فرهنگی که در بین مردم در حال رواج بوده این است که بیماران دندان های خود را به جای مراحل طولانی یا سخت درمان ریشه وترمیم می کشند و به جای آن به دنبال درمان ایمپلنت هستند؛ این درحالی است که درمان ایمپلنت هر چقدر هم موفق باشد هیچ وقت جای دندان‌های طبیعى خود فرد را نمی‌گیرد و رسالت تمام دندانپزشکان به خصوص دندانپزشکان ترمیمی این است که تا جایی که ممکن بوده نسج سالم دندان‌ها و خود دندان‌ها را حفظ کنند.

درمان ایمپلنت هم مثل هر درمان دیگری طول عمر خودش را دارد و غیر قابل پیش بینی است که برای آن طول عمر و زمان تعیین کنیم، وقتی این توضیحات به بیمار داده شود قطعا قانع می شود تا دندان‌های خودش را حفظ کند و درمان ایمپلنت را به عنوان راه حل نهایی و زمانی که دیگر هیچ راه حلی وجود نداشته باشد، در نظر گیرند.

توصیه می کنم مردم به حفظ و بهداشت دندان‌ها بیشتر اهمیت دهند و سالی یک تا دو بار به دندان‌پزشک جهت کنترل سلامت دهان و دندان مراجعه کنند.